zamknij
zamknij
RCTNTW
Kursy i szkolenia
Operator zewnętrzny
Aktualności
Wirtualny spacer po RCTNTW
Wyposażenie
Laboratorium modelarstwa
MAUT "Leonardo"
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Aktualności

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

IX semestr Politechniki Dziecięcej w Mielcu

Semestr zimowy 2017/2018 Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu zainaugurował wykład pt. „Czy zmysły można oszukać?” prowadzony przez dr hab. inż. Tomasza Więcka oraz mgr inż. Magdalenę Zagrobelną z Politechniki Rzeszowskiej. Na wykładzie nie brakowało zaskakujących eksperymentów dotyczących naszego postrzegania otaczającego świata. Studenci sprawdzili m.in. czy ręka jest szybsza od oka, jak można się przyzwyczaić do niskiej temperatury i jak zmysły ze sobą współpracują. Prowadzący udowodnili przy pomocy prostych doświadczeń naukowych, że nauką możemy bawić się także w domu, wykorzystując np. produkty dostępne w każdej kuchni.

 

W ciągu tego semestru od października do lutego odbędzie się pięć wykładów, po jednym w miesiącu. Na kolejnych spotkaniach studenci będą mogli dowiedzieć się mi.in. „Jak poznać czy ktoś mówi prawdę?”. Podczas zajęć „Niech zabrzmi muzyka” uczestnicy wspólnie z prowadzącymi stworzą prawdziwą naukową orkiestrę. Na zajęciach „Pokaż kotku co masz w środku” będą zastanawiać się czy w przyrodzie istnieją zwierzęta, które są przezroczyste i czy możliwe jest, aby niektóre narządy stały się transparentne. Ponadto mali studenci zobaczą na czym polega optyczne oczyszczanie tkanek czyli technologia, która pierwszy raz, poza laboratorium zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności. Semestr zakończą zajęcia „Jak samolot nauczył się latać?”.

 

- W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane dla wszystkich chętnych dzieci. Laboratoria będą realizowane przy współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Studenci Politechniki Dziecięcej będą mogli zapisać się na zajęcia z programowania oraz modelarstwa.

 

Jak mówi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba takie dodatkowe zajęcia odbywać się będą także w innych filiach: „Cieszymy się, że w końcu, nie tylko tu w Mielcu, ale także w pozostałych naszych filiach, tj. w Ustrzykach Dolnych, Dębicy oraz Stalowej Woli, udaje nam się zorganizować dodatkową formę zajęć dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej. Mamy nadzieję, że z semestru na semestr przy wsparciu naszych Partnerów będziemy to kontynuować i rozwijać o nowe ciekawe tematy”.

 

Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się w 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. „To już dziewiąty semestr Politechniki Dziecięcej realizowany w Mielcu. Z dumą wspieramy ten projekt. Widzimy w nim bowiem ogromną szansę rozwoju dla dzieci, jak i dla regionu. Mam nadzieję, że dzisiejsi mali studenci, dzięki uczestnictwu w zajęciach Politechniki, w przyszłości zdecydują się na studia techniczne, a następnie dołączą do inżynierów i specjalistów, tak potrzebnych w szybko rozwijającej się branży lotniczej na podkarpaciu.” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

 

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Mielcu tj. od października 2013 r. w zajęciach wzięło niemal 1900 uczestników. Łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 12,5 tysiąca. Także w Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia.

 

Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja obyła się we wrześniu br.

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Aktualności

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991