zamknij
zamknij
Projekty aktualne
Projekty zrealizowane
Aktualności
Projekty - publikacje
Festiwal Nauki i Techniki
  MEN
  Kuratorium
  ORE
  PCEN
  OKE
  KOWEZiU
Festiwal Nauki i Techniki

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

Festiwal Nauki i Techniki także w Stalowej Woli!

Tradycyjnie już Festiwal trwał dwa dni, które wypełniły rozmaite pokazy, warsztaty, prezentacje i wykłady. Główną atrakcją imprezy była interaktywna wystawa „Eksperymentuj!” przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Oprócz tego, w programie Festiwalu, znalazło się wiele innych, ciekawych propozycji: cykl pokazów oraz warsztatów z robotami w roli głównej (w wykonaniu rzeszowskiego Stowarzyszenia ExploRes), wirtualne loty samolotem, do których zapraszał Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, sprzęt do obserwacji przyrody i nocnego nieba („Astroclassic”), wykłady popularno-naukowe dla uczniów i nauczycieli, konkursy. Swoje stoiska miały różne instytucje, szkoły i przedsiębiorstwa. Zgodnie ze specyfiką lokalnego rynku pracy dominował przemysł maszynowy i ciężki. Widać to było na wystawie open-air przed budynkiem Centrum, gdzie sprzęt wojskowy własnej produkcji pokazała Huta Stalowa Wola, a obok niej firmy LiuGong Machinery Poland i MISTA S.P z o.o. ze sprzętem drogowym i ziemnym. Dużo się także działo na stoiskach poszczególnych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: młodzież z zapałem dyskutowała, prezentowała i objaśniała różnorodnie eksperymenty fizyczne i chemiczne, a nawet kulinarne i kosmetyczne.

W piątek o godzinie 12.00 Festiwal Nauki i Techniki został oficjalnie otwarty. Symboliczną wstęgę przecięli: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Zbigniew Cholewiński, Prezes Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Zdzisław Klonowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu i radny Sejmiku Wojewódzkiego Zdzisław Nowakowski oraz dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli Piotr Żyjewski. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Stalowej Woli, Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, a także lokalnego businessu i środowisk naukowych.

 

Stalowowolski Festiwal, tak jak w przypadku poprzednich, stworzył okazję do wysłuchania ciekawych wykładów. O przyszłości Podkarpacia i o tym, czego teraz warto się uczyć mówił prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak z Politechniki Rzeszowskiej. Wykład pt. „Kreatywna Szkoła - nowe technologie w edukacji” w pierwszym dniu Festiwalu wygłosiła Anna Mikuła.

Drugi dzień Festiwalu, sobota 19 maja, był Dniem Otwartym dla wszystkich ciekawych świata nauki i najnowocześniejszej techniki. Program nawiązywał do piątkowych wydarzeń, choć z racji wolnego od pracy dnia, cieszył się większym powodzeniem wśród całych rodzin.

 

Mieleckie akcenty

 

Festiwal Nauki i Techniki obfitował w mieleckie akcenty. Swoje stanowisko miało Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Można było tu dowiedzieć się czym jest ECDL (European Computer Driving Licence) i jakie płyną korzyści z posiadania takiego certyfikatu, a nawet spróbować swych sił w próbnym egzaminie. Pracownicy CKPiDN opowiadali i zachęcali do skorzystania z możliwości szkoleniowych, które już niedługo będzie oferowało Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania. W efektowny sposób prezentował się zdalnie sterowany Robobuilder 5720T, zbudowany z zestawu do samodzielnego montażu, przeznaczonego zarówno dla początkujących adeptów robotyki jak i dla zaawansowanych użytkowników.

 

Dzięki staraniom CKPiDN gośćmi Festiwalu byli zwycięzcy polskiej edycji konkursu „Odyseja Umysłu” - uczniowie II LO w Mielcu: Barbara Balcerzak, Karolina Gajek, Jakub Janusz, Aleksandra Łuczkanyn, Jakub Mrozik i Magdalena Reguła oraz ich trener Barbara Barszczak. Mistrzowie Polski w Problemie Długoterminowym, w trakcie godzinnego show opowiadali o tym, jak przebiegał konkurs, jak rozwinął w nich umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia, jak nauczył stosowania rozwiązań oryginalnych i efektywnych zarazem, jak, wreszcie, udoskonalił umiejętności współdziałania w grupie. Dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski grupa weźmie udział w 33 Światowych Finałach Odysei Umysłu, który odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w Iowa State University w dniach 23-27 maja 2012 r. Trzymamy kciuki!!!

Odyseja Umysłu to program edukacyjny angażujący grupę uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów. W Stalowej Woli grupa pokazywała, jak, w taki właśnie, twórczy i niekonwencjonalny sposób, rozwiązywać można różne problemy. Zademonstrowany przez młodzież przykładowy problem polegał na zbudowaniu mostów łączących dwa ustawione w pewnej odległości stoły. Na wykonanie zadania zawodnicy mieli 8 minut i takie materiały jak: kartki papieru, kubek, balony, słomki oraz gumki recepturki. Jak się okazało, dzięki burzy mózgów i świetnej pracy zespołowej, można takie zadanie z powodzeniem wykonać.

Atrakcją stoiska Mieleckej Agencji Rozwoju Regionalnego "MARR" S.A. był trikke - trójkołowy pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni oraz, alternatywnie, także silnikiem elektrycznym. Można było go oglądnąć, dotknąć, a nawet wypróbować „na trasie” przed budynkiem Centrum. Z tej ostatniej możliwości skorzystał m.in. Wicemarszałek Cholewiński – co uwiecznione zostało w relacji fotograficznej z imprezy.

 

Cieszy mnie fakt, iż idea Festiwali Nauki i Techniki zainicjowana przez nasze Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli rozszerza się na całe województwo. Kolejne, po Stalowej Woli, miasta Podkarpacia, w których, w tym roku, odbędą się takie imprezy to: Sanok (w czerwcu), Rzeszów (w październiku), Krosno (w listopadzie) i na zakończenie Mielec (w grudniu). Jeśli natomiast chodzi o sam Festiwal, to muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem występu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Ich występ był świetną promocją kreatywnego myślenia, no i samego konkursu „Odyseja Umysłu”, którego są przecież mistrzami. Jestem dumny z faktu, że Mielec ma tak zdolną młodzież, bo to przecież ona będzie stanowiła o przyszłości nie tylko naszego miasta, ale i całego województwa – komentował dyrektor CKPiDN Zdzisław Nowakowski.

 

 

G. Kruszyński

foto. G. Kruszyński i W. Krużel

 

 

 

Zamknij galerię
Ładowanie zdjęć
Proszę czekać...

powrót do: Festiwal Nauki i Techniki

wersja do druku

Centrum Egzaminacyjne ECDL
Akademia Lokalna Cisco
Współpraca z AGH
MAUT "Leonardo"
Konkurs informatyczny
Mielec stawia na zawodowców

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu      ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,       e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010 i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991