Wspaniały start mieleckich modelarzy lotniczych i kosmicznych na Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych w Lesznie

Tegoroczne Mistrzostwa po raz pierwszy rozgrywane były w nowej formule. W związku z zarządzeniem Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI dla Juniorek i Seniorek powstała osobna klasyfikacja - kobiet.  W zawodach wystartowało trzy juniorki, jedenastu juniorów, jedna seniorka i ośmiu seniorów. We czwartek, 14 lipca, odbyła się rejestracja zawodników i hamowanie silników.

W piątek przy bardzo silnym i niesprzyjającym wietrze rozpoczęła się pierwsza konkurencja - modele rakiet wysokościowych S1A i S1B. W konkurencji S1A juniorek srebrny medal wywalczyła Emilia Wojdyło. W  konkurencji S1B seniorek srebrny medal wywalczyła Renata Pasik-Goryczka, a w kategorii  seniorów wygrał Wojciech Wojdyło przed  Przemysławem Żurawskim i mieliśmy już 4 medale. Po  krótkiej przerwie rozpoczęła się konkurencja modeli rakiet z taśmą hamującą S6A. Mistrzynią Polski juniorek została Anna Bednarek!!! Juniorzy sprawili się jeszcze lepiej. Wygrał Alex Sadowy, przed Żmudą Franciszkiem i Filipem Pietrasem – całe podium dla mielczan!!! Do tego brązowy medal dołożyła Renata Pasik-Goryczka w seniorkach. Po południu rozegrano ostatnią konkurencję dnia - modele rakiet ze spadochronem S3A. Wiejący bardzo mocno wiatr przenosił modele bardzo daleko, zawodnicy biegali za nimi po trzy  kilometry i trzy kilometry powrotu na stanowiska startowe. Znakomicie poszło Renacie Pasik-Goryczka, która została Mistrzynią Polski seniorek jak i seniorów, zdobywając dwa złote medale. Srebro dołożył Kacper Krempa. W kategorii juniorów srebrny medal zdobył Franciszek Żmuda, a w kategorii juniorek srebrny medal przypadł Kornelii Goryczka. W bardzo dobrych humorach zakończyliśmy całodniowe starty, i niecierpliwością oczekiwaliśmy na sobotnie konkurencje.

Pierwszą konkurencją były rakietoplany klasyczne S4A. Srebrny medal wywalczył debiutujący w Mistrzostwach Polski Juniorów Kamil Sztyler. Po konkurencji rakietoplanów odbyła się kolejna konkurencji modeli rakiet wysokościowych. Świetnie poszło Korneli  Goryczce , która wygrała zarówno w kategorii juniorów jak i juniorek zdobywając dwa złote medale. Drugie miejsce w kategorii  juniorów zajął Krzysztof Pomykała a trzecie debiutujący Filip Pietras. W kategorii juniorek brązowy medal dołożyła Anna Bednarek, a Renata Pasik-Goryczka wywalczyła brąz w kategorii seniorów i złoto w kategorii seniorek. Jej model poleciał na wysokość 476 metrów. Sobotę zakończyła konkurencja modeli z opadaniem wirowym S9A. Mistrzem Polski w kategorii seniorów został Kacper Krempa. Mistrzynią Polski Juniorek została Anna Bednarek. Do tego dołożyła jeszcze brązowy medal w kategorii Juniorów. W niedzielę rano nasi zawodnicy rozpoczęli start od konkurencji modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych S8D. Mistrzynią Polski została Emilia Wojdyło a trzecie miejsce przypadło Franciszkowi Żmudzie. W kategorii Seniorów srebrny medal przypadł Wojciechowi Wojdyle. Ostatnią konkurencją mistrzostw były modele rakiet kosmicznych S7. Mistrzem Polski juniorek została Kornelia Goryczka, srebrny medal dla Anny Bednarek. W kategorii juniorów brązowy medal dla Juliana Bujaka. W kategorii  seniorek wygrała Renata Pasik-Goryczka. W kategorii seniorów Mistrzem Polski S7 został Przemysław Żurawski a brązowy medal przypadł Renacie Pasik-Goryczka. Po ceremonii medalowej została wyłoniona reprezentacja kraju na Mistrzostwa Europy Modeli Kosmicznych w Serbii. W skład reprezentacji weszli nasi zawodnicy: juniorzy Emilia Wojdyło, Alex Sadowy, Franciszek Żmuda, Szymon Mikuła i seniorzy: Wojciech Koszelski, Eryk Halaburda, Przemysław Żurawski, Grzegorz Goryczka, Kacper Krempa i Renata Pasik-Goryczka. Wyjazd na Mistrzostwa Polski został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Mielcu a także firmę EUROTECH Spółką z Ograniczoną Odpowiedzialnością.