Promocja twórczości Marii Konopnickiej – jednej z Patronów roku 2022

W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, mianując patronką roku 2022. W związku z powyższym doradcy metodyczni pracujący w CKPiDN w Mielcu opracowali projekt działań promujących twórczość Marii Konopnickiej na terenie szkół podstawowych i przedszkoli z powiatu mieleckiego. Informacja wraz z propozycjami scenariuszy przedstawień do wykorzystania została rozesłana do szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału. Szkoły podstawowe wybrały przedszkola, w których zostały zaprezentowane przedstawienia. Poniżej przedstawiamy relacje z przedstawień w poszczególnych przedszkolach.

W dniu 30.05.2022r. uczniowie ze świetlicy i biblioteki Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Mielcu zaprezentowali twórczość Marii Konopnickiej dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Mielcu. Montaż słowno - muzyczny pt. Konopnicka dzieciom składał się z wierszy i fragmentów bajek Marii Konopnickiej oraz piosenek, przygotowanie go oraz przedstawienie przybliżyło dzieciom postać autorki i sprawiło wiele radości.


W dniach 6 i 7 czerwca 2022r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z panią Ewą Arciszewską odwiedzili Przedszkole w Tuszymie, by zaprezentować przedstawienie zatytułowane W świecie poezji Marii Konopnickiej, czyli obrazki z tamtych lat. Dziewczynki ze swoimi lalkami prezentowały obrazki z dziewiętnastowiecznej rzeczywistości, a rozmawiały z widownią i swoimi lalkami. Ciekawym obrazkiem był występ praczek. Całości towarzyszyły piosenki dostosowane tematycznie do treści widowiska i znane przedszkolakom.

Po przedstawieniu odbywała się wspólna zabawa.


W dniach 6.06.2022r.-10.06.2022r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czerminie miały miejsce obchody pamięci o patronach 2022r.

W trakcie ich trwania uczniowie i uczennice klas piątych pod kierunkiem opiekunek: Iwony Kapinos i Ryszardy Kryczki przygotowały inscenizacje pt. Człowiek, który dał ludziom światło i Podróże z bohaterami książek Marii Konopnickiej. Te przedstawienia teatralne zostały zaprezentowane w szkole w Czerminie m.in. dzieciom z tutejszego przedszkola.


Natomiast przedstawienie teatralne pt. Podróże z bohaterami książek Marii Konopnickiej obejrzały dzieci przedszkolne z Miejskiego Przedszkola Nr 12 w Mielcu, do którego gościnnie pojechali artyści czermińscy z klasy 5a.


Uważam, że takie przedsięwzięcia służą szerzeniu poznawania ważnych postaci, którzy dokonali ważnych odkryć, propagowali polską kulturę i tradycję w przeszłości.

W dniu 13 czerwca uczniowie klasy IVb SP2 wystawili w Przedszkolu Miejskim nr 2 widowisko słowno-muzyczne na podstawie twórczości Marii Konopnickiej. Realizacją przedsięwzięcia zajęły się Katarzyna Ostrowska, Magdalena Łącz oraz Agnieszka Augustyn-Kręcigłowa.

Czwartoklasiści zaprezentowali fragmenty najpopularniejszych utworów Marii Konopnickiej, wcielając się w dobrze znane wszystkim dzieciom postacie – między innymi Janka Wędrowniczka, krasnoludków, sierotki Marysi, Koszałka Opałka, Podziomka czy Pimpusia Sadełko. Zaprosili również przedszkolaków do wspólnego śpiewania piosenek.

W baśniowej scenerii dzieci spędziły niezapomniane chwile.

Doradcy metodyczni CKPiDN w Mielcu

 

Kontakt

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu


ul. Wojska Polskiego 2B, 39-300 Mielec
tel. (fax): 17 788 51 94, 17 788 51 95,

e-mail sekretariat: ckp@ckp.edu.pl

CKPiDN jest wpisane do
Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.18/00054/2010
i do Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 6991

Godziny otwarcia

 

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-15:30

 

NIP: 817-21-54-704
REGON: 690481700